Suliidőben is szívesen beugranál a könyvtárba? Semmi akadálya. Hozd magaddal az egész osztályt és vegyetek részt egy rendhagyó könyvtári órán vagy járjátok be velünk az épületet pincétől a padlásig, érdekességei után kutatva! Itt jó könyvek társaságában játszva megy a tanulás.
A Berzsenyi Dániel Könyvtár gyermekkönyvtára rendszeresen kínál rendhagyó könyvtári órákat az általános iskolák 2-8. osztályos diákjai számára. A foglalkozások során iskolai tananyagot kiegészítő témákat dolgozhatnak fel a tanulók könyvtárosaink segítségével, a könyvtár állományát és eszközeit is használva.
Radírpók
- könyvtárhasználati ismeretek Csukás István műveinek segítségével -
(2-4. osztály számára)
Ki ne ismerné Pom-pom, Gombóc Artúr, vagy Süsü kedves alakját. Játékos foglalkozás keretében segítségükkel járjuk be közösen gyermekkönyvtárunk tereit, fedezzük fel a könyvtárhasználat alapjait (Miért jó a könyvtár? Mi a feladata? Hogyan igazodjunk ki a polcokon?). A gyerekek kutakodás közben bővíthetik ismereteiket az íróról és műveiről. A foglalkozás végezetül egy sárkányalak elkészítésével teljesedik ki.
Robotvilág - ismeretterjesztő előadás, beszélgetés és játék
(3 - 8. osztály számára)
A foglalkozáson összegyűjtjük, rendszerezzük, kiegészítjük a gyerekek mesterséges intelligenciáról szerzett tudását. Bemutatjuk az Abacusan Stúdió oktatócsomagjából épített kicsiny robotokat. Majd a gyerekek - előzetes tudásuk szerint - kipróbálhatják a robotépítést a tervezéstől, az építőelemek összeállításán keresztül a programozásig.
Behálózva - az internetes megfélemlítésről
(5-8. osztály számára)
Az internetes megfélemlítés/zaklatás témakörében kínálunk szépirodalomra épülő könyvtári foglalkozást.
Magyar és külföldi szerzők ifjúsági regényeiből vett példákkal, idézetekkel a fiatalok egyszerre élhetnek át irodalmi élményt és szembesülhetnek az internetes világ lehetséges veszélyeivel.
A fiktív szereplők egyes szám első személyben megélt történetei a résztvevőknek egyszerre segítik a helyzettel való azonosulást, és azt, hogy a művekben bemutatott problémát távolról szemléljék.
A szépirodalmi idézeteket beszélgetéssel, játékkal dolgozzuk fel, lehetőséget kínálva a személyes élmények, problémák felderítésére. A rendhagyó irodalomórán szóba kerülnek a kibeszélés, bántó üzenetek küldése, személyiséglopás és az online zaklatás.
A foglalkozáshoz készült ajánló kiadvány első és második része le is tölthető.
A Nagyszederfa árnyékában - Lázár Ervin meséi
(3-8. osztály számára)
Mai történetek népmesei elemekkel, színes nyelvezettel. Ezt kínálják Lázár Ervin időtlen, kortalan, örök igazságokat hordozó meséi. A könyvtári környezetbe ültetett foglalkozás során a gyerekek megismerkedhetnek az író hétköznapjaival, az abból kibontakozó mesékkel, szereplőkkel, csodás történésekkel. Játékos formában pillantunk bele, fejtjük meg a gyerekek korához illeszkedő meséket. Utat engedünk a gyermeki fantáziának, s közben bővítjük szókincsüket.
Szombathelyi Elsők - játékos helyismeret
(5-8. osztály számára)
A könyvtár a történelem órák tananyagát szeretné kiegészíteni oly módon, hogy várostörténeti órát ajánl az intézmény helyismereti dokumentumainak felhasználásával.
Nap mint nap Szombathely utcáit járjuk, de közben vajon eszünkbe jut-e, melyik lehet a legrégebbi épület, hol készült el az első járda és mikor kezdtek el világítani az első utcai neonlámpák. Tudjuk-e melyek voltak az első közlekedési eszközök, ki indította az első omnibuszjáratot és melyik évben jelent meg az első villamos, illetve mikor látott napvilágot az első megyei napilap Vasmegyei Lapok címmel.
A könyvtár által szervezett helytörténeti foglalkozáson 19. és 20. századi eredeti kötetek és újságok (pl. Vasmegyei Lapok, Vasvármegye), ill. fényképek, képeslapok, rajzok segítségével, egy-egy téma köré csoportosítva (közlekedés, infrastruktúra, oktatástörténet, sajtótörténet) beszélgetünk olyan nevezetes eseményekről, amelyek fontos mérföldkövek voltak a város történetében, ill. ismerkedünk meg olyan személyekkel (Bárdossy István, Éhen Gyula, Kunc Adolf, Mayer Mór), kiknek munkássága előbbre vitte a város fejlődését.
Az egyedi igényeket, aktualitásokat figyelembe véve lehetőség van alkalmi könyvtári látogatások szervezésére.
- Tananyaghoz kapcsolódó játékos foglalkozások
- Kézműves foglalkozások
- Napközis foglalkozások
- A pincétől a padlásig
Ismerkedés a BDK tereivel és szolgáltatásival
A 45 perces könyvtári órák és foglalkozások igénybevétele díjtalan.
Az órák megtartására – munkaidő-szervezési okokból – előzetes egyeztetést követően van lehetőségünk. Kérjük, hogy a könyvtár nyitvatartási idejében a 94/513-544-es telefonszámon keressék gyermekkönyvtárosainkat (Bozzai Judit, Zsigri Mária). A Szombathelyi Elsők című előadás kiválasztása esetén Szalainé Bodor Edit helyismereti könyvtárossal vegyék fel a kapcsolatot a 94/513-540-es telefonszámon.
Hozzászólok a témához